Awardees of 25th Recognition Ceremony

CEDARS Service Awardees – Bronze Award

CEDARS Service Awardees – Bronze Award

CEDARS Service Awardees

Wan Ho Yin (Architecture)
43th President Cup Hong Kong Badminton Team Championships 2021

43th President Cup Hong Kong Badminton Team Championships 2021

Winners of External Competitions

Hong Kong Badminton Association
Champion (Men's Team - Group B)
Ko Shing Hei (Business)
CEDARS Service Awardees – Bronze Award

CEDARS Service Awardees – Bronze Award

CEDARS Service Awardees

Chan Hoi Ying (Social Sciences)
CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees

Cheung Ka Chai (Education)
2021 TU-HKU-FJMU International Symposium on Oral Health Sciences

2021 TU-HKU-FJMU International Symposium on Oral Health Sciences

Other Awards & Learning Experience

Tohoku Univerisity, The University of Hong Kong, and Fujian Medical University
Outstanding e-poster Presentation
Yan Gehui (Dentistry)
“My Green Space” Student Competition 2021

“My Green Space” Student Competition 2021

Winners of External Competitions

Hong Kong Green Building Council
1st Runner-up (Tertiary Division)
Cheng Chun Fung (Architecture)
Choi Tsz Wing (Architecture)
Lui Wing Hin (Architecture)
Planning and Design Competition on Transitional Housing in Hong Kong

Planning and Design Competition on Transitional Housing in Hong Kong

Winners of External Competitions

The Hong Kong Institute of Planners and Young Planners Group
Third Prize
Wong Yuk Ying (Architecture)
Yeung Yat Ching (Architecture)
CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees

Vo Khanh Huyen (Business)
CEDARS Service Awardees – Bronze Award

CEDARS Service Awardees – Bronze Award

CEDARS Service Awardees

Kim Minyeong (Medicine)
Corporate Governance Paper Competition and Presentation Awards 2021

Corporate Governance Paper Competition and Presentation Awards 2021

Winners of External Competitions

Hong Kong Chartered Governance Institute
1st Runner-up (Paper Competition)
Fung Yuen Kei (Law)
Ip Chin Victoria (Social Sciences & Law)
Kwong Siu Lun (Law)
Wu Pui Lam (Business & Law)
The 7th Hong Kong University Student Innovation and Entrepreneurship Competition

The 7th Hong Kong University Student Innovation and Entrepreneurship Competition

Winners of External Competitions

Hong Kong New Generation Cultural Association
Second Prize (Energy, Environmental and Chemical Engineering)
Zhu Yanmin (Engineering)
CEDARS Service Awardees – Silver Award

CEDARS Service Awardees – Silver Award

CEDARS Service Awardees

Sung Pui Yee (Arts)
CEDARS Service Awardees – Silver Award

CEDARS Service Awardees – Silver Award

CEDARS Service Awardees

Wong Ying Ka (Science)
Easter Sixes Invitation Tournament

Easter Sixes Invitation Tournament

Winners of External Competitions

Hong Kong Lacrosse Association
First Runner-up
Wong Pui Kwan (Medicine)
CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees

Au-Yeung Wing Lam (Business)
CEDARS Service Awardees – Silver Award

CEDARS Service Awardees – Silver Award

CEDARS Service Awardees

Ng Hau Yin Hanry (Social Sciences)
CEDARS Service Awardees – Silver Award

CEDARS Service Awardees – Silver Award

CEDARS Service Awardees

Leung Hoi Ching (Architecture)
Corporate Governance Paper Competition and Presentation Awards 2021

Corporate Governance Paper Competition and Presentation Awards 2021

Winners of External Competitions

Hong Kong Chartered Governance Institute
2nd Runner-up (Paper Writing Competition), Best Presentation Award and Audience’s Favourite Team Award in Paper Presentation Competition
Lau Pak Hei (Business)
Man Lok Yiu Alanis Morissette (Business)
Planning and Design Competition on Transitional Housing in Hong Kong

Planning and Design Competition on Transitional Housing in Hong Kong

Winners of External Competitions

The Hong Kong Institute of Planners and Young Planners Group
Second Prize
Chan Kwan Yui Katie (Architecture)
Chan Wing Bun Ben (Architecture)
Hui Chin Ho (Architecture)
Yik Tsoi Ying (Architecture)
CEDARS Service Awardees – Silver Award

CEDARS Service Awardees – Silver Award

CEDARS Service Awardees

Tsang Hiu Yan (Arts)
7th Student Conference on Sports Medicine, Rehabilitation and Exercise Science 2021 cum AFSM Scientific Symposium 2021

7th Student Conference on Sports Medicine, Rehabilitation and Exercise Science 2021 cum AFSM Scientific Symposium 2021

Other Awards & Learning Experience

Hong Kong Association of Sports Medicine and Sports Science
2nd Prize of Poster Presentation (Original Research)
Wang Mengyao (Medicine)
The 2021 Virtual International Congress of ILTS, ELITA and LICAGE

The 2021 Virtual International Congress of ILTS, ELITA and LICAGE

Other Awards & Learning Experience

International Liver Transplantation Society
Young Investigator Award
Wang Yuewen (Medicine)
HKGCC Business Case Competition 2020

HKGCC Business Case Competition 2020

Winners of External Competitions

Hong Kong General Chamber of Commerce
Champion (Great Eagle Group's Track)
Chan Kwok Hei (Architecture)
Chick Kar Yi Priscilla (Architecture)
Tsang Chun Wai (Business & Law)
2021 Hong Kong Open Table Tennis Team Championships

2021 Hong Kong Open Table Tennis Team Championships

Winners of External Competitions

Hong Kong Table Tennis Association
Champion (Women's Division C)
Lu Guiting (Dentistry)
CEDARS Service Awardees – Bronze Award

CEDARS Service Awardees – Bronze Award

CEDARS Service Awardees

Vismaya Rajeev Pillai (Science)
2021 PwC STEM Challenge

2021 PwC STEM Challenge

Winners of External Competitions

PricewaterhouseCoopers
Champion
Agarwal Raghav (Engineering)
Goyal Aarushi (Engineering)
Kashyap Abhigyan (Engineering)
Yajaman Siddharth (Engineering)
Hong Kong Acrobatic Gymnastics Age Group Competition 2021

Hong Kong Acrobatic Gymnastics Age Group Competition 2021

Winners of External Competitions

The Gymnastics Association of Hong Kong, China
Champion
Wong Kam Yui (Medicine)
CEDARS Service Awardees – Silver Award

CEDARS Service Awardees – Silver Award

CEDARS Service Awardees

Chan Chak Yan (Social Sciences)
Hong Kong International Dental Expo and Symposium

Hong Kong International Dental Expo and Symposium

Other Awards & Learning Experience

Hong Kong Dental Association
Best Poster Presentation
Leung Ka Chai (Dentistry)
Leung Karen Pui Yan (Dentistry)
Li Tsz Choi Alvin (Dentistry)
Teo Nathan En Zuo (Dentistry)
Dance World Cup World Finals 2021

Dance World Cup World Finals 2021

Winners of External Competitions

Dance World Cup
2nd Place and Silver Award (Senior Solo Contemporary)
Lai Kaki Christina (Social Sciences)
Warwick/SJTU Global Challenge

Warwick/SJTU Global Challenge

Winners of External Competitions

University of Warwick and Shanghai Jiao Tong University
3rd Place
Qin Dapeng (Business)
The 2021 ROHTO Award HK

The 2021 ROHTO Award HK

Winners of External Competitions

ROHTO Advanced Research Hong Kong Limited
1st Runner-up
Chu Chui Shan (Dentistry)
CEDARS Service Awardees – Bronze Award

CEDARS Service Awardees – Bronze Award

CEDARS Service Awardees

Sinn Cheuk Yiu (Social Sciences)
The 9th Vanguard of Law Quiz Competition

The 9th Vanguard of Law Quiz Competition

Winners of External Competitions

Joint Committee for The Promotion of The Basic Law of Hong Kong
Champion (Open Group)
Lau Tak Kwun (Social Sciences)
IADR Colgate Research in Prevention Travel Award

IADR Colgate Research in Prevention Travel Award

Other Awards & Learning Experience

International Association for Dental Research
IADR Colgate Research in Prevention Travel Award
Niu Yun (Dentistry)
2021 TU-HKU-FJMU International Symposium on Oral Health Sciences

2021 TU-HKU-FJMU International Symposium on Oral Health Sciences

Other Awards & Learning Experience

Tohoku Univerisity, The University of Hong Kong, and Fujian Medical University
Outstanding e-poster Presentation
Zheng Miaomiao (Dentistry)
35th IADR-SEA Division Annual Scientific Meeting

35th IADR-SEA Division Annual Scientific Meeting

Winners of External Competitions

International Association for Dental Research (Southeast Asian Division)
First Place Winner (IADR Unilever Hatton Award - Senior Category)
Zhang Lili (Dentistry)
HK Blockchain Developer Hackathon 2021

HK Blockchain Developer Hackathon 2021

Winners of External Competitions

MIT Hong Kong Innovation Node, Algorand Foundation and HashKey Group
First Place
Bhalothia Saksham (Business)
Jain Rajat (Engineering)
Shah Naman (Engineering)
Singh Varun (Engineering)
Talwar Pranav (Engineering)
2021 Esri Young Scholars Award

2021 Esri Young Scholars Award

Winners of External Competitions

Environmental Systems Research Institute
2nd Runner-up
Lui Wing Hin (Architecture)
Outstanding Service Awards for Tertiary Students 2020/2021

Outstanding Service Awards for Tertiary Students 2020/2021

Other Awards & Learning Experience

Hong Kong Student Services Association and Hong Kong Outstanding Tertiary Students' Services Association
Outstanding Service Award
Law Hoi Ting (Science)
7th Student Conference on Sports Medicine, Rehabilitation and Exercise Science 2021 cum AFSM Scientific Symposium 2021

7th Student Conference on Sports Medicine, Rehabilitation and Exercise Science 2021 cum AFSM Scientific Symposium 2021

Other Awards & Learning Experience

Hong Kong Association of Sports Medicine and Sports Science
1st Prize of Oral Presentation (Sports Medicine and Exercise Science)
Chin Chun Yip (Medicine)
The IEEE Student Symposium on Electron Devices and Solid-State Circuits

The IEEE Student Symposium on Electron Devices and Solid-State Circuits

Other Awards & Learning Experience

IEEE Hong Kong Joint Chapter of Electron Devices and Solid-State Circuit
Best Student Paper Award
Zhao Yaping (Engineering)
Outstanding Tertiary Students Award of Hong Kong 2021

Outstanding Tertiary Students Award of Hong Kong 2021

Other Awards & Learning Experience

Hong Kong Youth & Tertiary Students Association
The Outstanding Tertiary Student of Hong Kong
Ho Tsz Ying (Law)
CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees

Lui Kam Shing (Architecture)
Hong Kong Annual Badminton Championships 2021

Hong Kong Annual Badminton Championships 2021

Winners of External Competitions

Hong Kong Badminton Association
2nd Runner-up (Intermediate Division Men's Singles)
Wang Joshua Che (Medicine)
Hong Kong International Dental Expo and Symposium

Hong Kong International Dental Expo and Symposium

Winners of External Competitions

Hong Kong Dental Association
Winner of Poster Presentation
Hung Fan Tsun Francis (Dentistry)  
Hong Kong Inclusive Kin-ball Cup 2021

Hong Kong Inclusive Kin-ball Cup 2021

Winners of External Competitions

Treats
Inclusive Golden Plate
Pang Yan Tsz (Social Sciences)
RTPI Awards for Research Excellence

RTPI Awards for Research Excellence

Winners of External Competitions

Royal Town Planning Institute
Commendation Award
Zhao Jianting (Architecture)
CILTHK Student Day 2021

CILTHK Student Day 2021

Winners of External Competitions

The Chartered Institute of Logistics and Transport in Hong Kong
Champion
Arora Kshitij (Engineering)
Benedicta Stefani (Engineering)
Medetova Alima (Engineering)
Mitra Tridib Kumar (Engineering)
Ongkowijono Christian (Engineering)  
HKICPA Business Case Competition 2021

HKICPA Business Case Competition 2021

Winners of External Competitions

Hong Kong Institute of Certified Public Accountants
First Runner-up
Chan Hoi Ching (Business)
Chan Yuet Mikayla (Business)
Leung Ka Wing (Business)
Zang Keke (Business)  
CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees

Ho Ho Yin (Engineering)
Mixed Doubles League 2021 Division II

Mixed Doubles League 2021 Division II

Winners of External Competitions

Hong Kong Tennis Association
Champion
Ng Ching Yan Shanice (Medicine)
Philip C. Jessup International Moot Court Competition

Philip C. Jessup International Moot Court Competition

Winners of External Competitions

International Law Students Association
Champion (Hong Kong Regional), Best Written Memorial Prize for the Respondent (Hong Kong Regional)
Cheung Tsz Him Ryan (Law)
Lam Ho Lun Thomas (Law)
Leung Lok Hin (Law)
Louie Pak Ho Jason (Law)
2021-2022 Women’s Champions League

2021-2022 Women’s Champions League

Winners of External Competitions

Hong Kong Lacrosse Association
First Runner-up
Chiu Lai Ka (Law)
Man Chui Yan (Business)
Wong Pui Kwan (Medicine)
Clinton Global Initiative University

Clinton Global Initiative University

Other Awards & Learning Experience

Clinton Foundation
CGI U 2021 Commitment-maker
Cao Yang (Engineering)
19th Asian-Oceanian Myology Center Meeting

19th Asian-Oceanian Myology Center Meeting

Other Awards & Learning Experience

Organizing Committee of the 19th Asian-Oceanian Myology Center Meeting
Best Poster Award
Lei Yao (Medicine)
CEDARS Service Awardees – Bronze Award

CEDARS Service Awardees – Bronze Award

CEDARS Service Awardees

Ting Hiu Kui (Business)
CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees

Lam Lok To Cherry (Science)
HackaDay 2021 – Securing the Cloud “Capture the Flag” (CTF) Cybersecurity Competition

HackaDay 2021 – Securing the Cloud “Capture the Flag” (CTF) Cybersecurity Competition

Winners of External Competitions

PwC Hong Kong
1st Runner-up
Cheang King Hang (Business & Engineering)
Lee Sze Choi (Business & Engineering)
Li Cheuk Hin (Business & Engineering)
Tsui Tsz Ching (Business & Engineering)
Dance World Cup Hong Kong Qualifying Match 2021

Dance World Cup Hong Kong Qualifying Match 2021

Winners of External Competitions

Dance World Cup Asia
2nd Place (Senior Solo National & Folklore Dance)
Law Hoi Ting (Science)
Social Innovation Inventor – Competition for Innovation Design 2020/21

Social Innovation Inventor – Competition for Innovation Design 2020/21

Winners of External Competitions

World Green Organisation
Champion
Ho Tsz Ying (Science)
CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees

Virmani Vedika (Engineering)
The 1st SBIC Electronic Biological Inorganic Chemistry Conference

The 1st SBIC Electronic Biological Inorganic Chemistry Conference

Other Awards & Learning Experience

Society of Biological Inorganic Chemistry
SBIC Flash Presentation Travel Award
Wang Chenyuan (Science)
The 7th Hong Kong University Student Innovation and Entrepreneurship Competition

The 7th Hong Kong University Student Innovation and Entrepreneurship Competition

Winners of External Competitions

Hong Kong New Generation Cultural Association
Third Prize (Entrepreneurship Proposal)
Chan Lee Yan (Education)
Chan On Ying Angel (Business & Law)
Cheung So Yee (Science)
Chu Wing Hang (Engineering)
Dixit Tratik (Engineering)
Mak Lai Hang (Business & Law)
Zou Xiang (Science)
CEDARS Service Awardees – Silver Award

CEDARS Service Awardees – Silver Award

CEDARS Service Awardees

Lo Wai (Social Sciences)
2021 Esri Young Scholars Award

2021 Esri Young Scholars Award

Winners of External Competitions

Environmental Systems Research Institute
1st Runner-up
Cheng Chi Chiu (Architecture)
CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees

Lai Man Wai (Social Sciences)
CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees

Yau Siu Ham (Science)
CEDARS Service Awardees – Bronze Award

CEDARS Service Awardees – Bronze Award

CEDARS Service Awardees

Wong Tak Wun (Architecture)
HSBC Future Skills Development Project – A.I. Future Tense: Pitching InnoTech Solutions

HSBC Future Skills Development Project – A.I. Future Tense: Pitching InnoTech Solutions

Winners of External Competitions

The Hong Kong Federation of Youth Groups
First Runner-up
Chan Lee Yan (Education)
Chan On Ying Angel (Business & Law)
Cheung So Yee (Science)
Dixit Tratik (Engineering)
Li Qicheng (Engineering)
Mak Lai Hang (Business & Law)
The 2021 Westlake International Symposium in Engineering (WISE 2021)

The 2021 Westlake International Symposium in Engineering (WISE 2021)

Winners of External Competitions

Organzing Committee of WISE 2021
Best Poster Award
Zhao Yaping (Engineering)
CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees – Gold Award

CEDARS Service Awardees

Wong Ming Sheung (Arts)
2021 Esri Young Scholars Award

2021 Esri Young Scholars Award

Winners of External Competitions

Environmental Systems Research Institute
Champion
Li Maosu (Architecture)
CEDARS Service Awardees – Bronze Award

CEDARS Service Awardees – Bronze Award

CEDARS Service Awardees

Leung Yat Sze Jessie (Medicine)
CEDARS Service Awardee – Silver Award

CEDARS Service Awardee – Silver Award

CEDARS Service Awardees

Li Wang Tin Justin (Medicine)
2020/21 Hong Kong Top Footballer Awards

2020/21 Hong Kong Top Footballer Awards

Other Awards & Learning Experience

Hong Kong Football Association
Young Player of the Year
Ho Chun Ting (Business)
CEDARS Service Awardees – Silver Award

CEDARS Service Awardees – Silver Award

CEDARS Service Awardees

Yeung Lok Sze (Medicine)
Citi-HKCSS Community Intern Program

Citi-HKCSS Community Intern Program

Other Awards & Learning Experience

Citi and The Hong Kong Council of Social Service
Award for Excellence
Wan Yuen Yan (Business)
2021 TU-HKU-FJMU International Symposium on Oral Health Sciences

2021 TU-HKU-FJMU International Symposium on Oral Health Sciences

Other Awards & Learning Experience

Tohoku Univerisity, The University of Hong Kong, and Fujian Medical University
Outstanding Postgraduate Presentation
Zhang Lili (Dentistry)
The 8th Hong Kong Outstanding Prospective Teachers Award

The 8th Hong Kong Outstanding Prospective Teachers Award

Winners of External Competitions

Hong Kong New Generation Cultural Association and Hong Kong Prospective Teachers Association
Gold Award
Prasad Alya (Education & Science)
CEDARS Service Awardees – Bronze Award

CEDARS Service Awardees – Bronze Award

CEDARS Service Awardees

Tam Yu Kit (Business)
Citi-HKCSS Community Intern Program

Citi-HKCSS Community Intern Program

Other Awards & Learning Experience

Citi and The Hong Kong Council of Social Service
Grand Award for Excellence
Tsoi Ka Wai (Business)